• Ssaki medyczne

Co to jest ssak medyczny?

Ssak medyczny, znany również jako aspirator medyczny, to rodzaj urządzenia medycznego, które służy przede wszystkim do usuwania przeszkód – takich jak śluz, ślina, krew lub wydzieliny – z dróg oddechowych. Gdy dana osoba nie jest w stanie usunąć wydzieliny z powodu braku przytomności lub trwającej procedury medycznej, ssaki pomagają jej utrzymując czyste drogi oddechowe.
W praktyce pielęgniarki, ratownik stosują ssaki jako integralną część planu leczenia, gdy drogi oddechowe pacjenta są częściowo lub całkowicie niedrożne. Niektóre typowe zastosowania jakie obejmują ssak medyczny:

  • Usuwanie wydzieliny oddechowej, gdy pacjent nie jest w stanie
  • Asystowanie pacjentowi, który wymiotuje podczas ataku lub utraty przytomności
  • Usuwanie krwi z dróg oddechowych
  • Usunięcie obcej substancji z tchawicy i/lub płuc pacjenta (aspiracja płucna)


Ponieważ ssaki medyczne mogą być stosowane w połączeniu z innymi technologiami medycznymi w leczeniu różnych stanów zagrażających życiu, stały się podstawą zarówno w warunkach przed szpitalnych , jak i wewnątrzszpitalnych.

Z czasem wynaleziono wiele rodzajów ssaków medycznych. Obecnie kilka rodzajów urządzeń ssących jest dostępnych do użytku przez szpitale, jak i pacjentów.

Ręczne ssaki medyczne— Urządzenia ręczne nie zużywają energii elektrycznej, a ich konstrukcja może być tak prosta, jak ręczna strzykawka, która służy do usuwania śluzu z jamy nosowej dziecka. Są często używane w sytuacjach awaryjnych, ponieważ nie wymagają prądu do działania i są zwykle małe i przenośne. Jednak trudno jest konsekwentnie i skutecznie używać ręcznych urządzeń ssących przez długi czas.


Stacjonarne ssaki medyczne — przez dziesięciolecia najpowszechniejszymi maszynami były urządzenia stacjonarne, ponieważ były niezawodne, skuteczne i spójne. Jednak ich brak możliwości przenoszenia pozostawiał wiele do życzenia. Pacjenci nie mogli być leczeni za pomocą stacjonarnej maszyny ssącej podczas transportu i mogła ona zapewnić opiekę tylko w nagłych wypadkach w obrębie szpitala.
Przenośne ssaki medyczne — tego typu ssaki zyskują na popularności ze względu na postęp w technologii aspiratorów i akumulatorów . Przenośne aspiratory są zaprojektowane tak, aby były lekkie i łatwe do przenoszenia lub transportu, dzięki czemu są idealne zarówno dla pacjentów, jak i dla personelu medycznego.