Jeśli Ty lub ktoś, kogo znasz, potrzebuje tlenu po przebytej chorobie, jednym z najbezpieczniejszych i najbardziej pomocnych sposobów jest wykorzystanie koncentratora tlenu. Koncentrator tlenu to specjalnie zaprojektowane urządzenie, które gromadzi tlen i azot obecny w otaczającym powietrzu. Następnie szybko je filtruje , ostatecznie zapewniając pacjentowi bezpieczne i wzbogacone w tlen powietrze, ułatwiające oddychanie.

 

Dlaczego potrzebujemy koncentratora tlenu?

Niski poziom tlenu we krwi może być bardzo ryzykowny, a każdy, kto cierpi z tego powodu, może odczuwać trudności w oddychaniu, wyczerpanie i dezorientację, co może bezpośrednio wpłynąć na stan zdrowia oraz zdolność podejmowania decyzji. Jeśli poziom tlenu we krwi spadnie zbyt mocno, może to uszkodzić funkcje ważnych narządów, takich jak mózg i serce.

W takiej sytuacji z pomocą przychodzi Koncentrator Tlenu. To może być naprawdę pomocne dla kogoś, kto cierpi na niski poziom tlenu we krwi.

 

Jak działa koncentrator tlenu?


Koncentratory tlenu mogą być przenośne lub domowe. Przenośne koncentratory tlenu są doskonałym wyborem podczas dłuższych jak  i krótkoterminowych podróży, natomiast domowe koncentratory tlenu są przeznaczone do długotrwałego użytkowania w domu. Koncentratory tlenu działają poprzez oddzielanie cząsteczek tlenu w powietrzu od cząsteczek azotu, co pozwala stworzyć stężony gaz składający się z 90-95% czystego tlenu.

Zwykle powietrze, którym oddychamy, składa się z 79% azotu i 21% tlenu. Domowe koncentratory tlenu odwracają ten stosunek , tworząc gaz, który jest prawie czystym tlenem,stosowanym do celów terapeutycznych.

 

Jak wybrać odpowiedni koncentrator tlenu?

Przed zakupem koncentratora tlenu należy zastanowić się, jakie parametry urządzenia są nam  niezbędne i czego najbardziej potrzebujemy. Do najistotniejszych czynników należą:

 

Przepływ

Jednym z najważniejszych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy zakupie koncentratora tlenu, jest sprawdzenie jego możliwości przepływu. Szybkość przepływu wskazuje czas, z jaką tlen jest w stanie przedostać się z aparatu do pacjenta.Idealną szybkość przepływu dla danego pacjenta  powinien ustalać lekarz, dlatego zaleca się, aby najpierw omówić z lekarzem wszelkie potencjalne zakupy  koncentratorów tlenu.

Jedne koncentratory tlenu mogą mieć niższe szybkości przepływu (w zakresie od 250 do 750 mililitrów na minutę), a inne mogą oferować wyższe szybkości przepływu ( zakres od 2 do 10 litrów na minutę). Ponieważ nie wszystkie koncentratory tlenu zapewniają ten sam zakres szybkości przepływu, bardzo ważne jest, aby klienci kontrolowali szybkość przepływu oferowaną przez produkt.

 

Pobór energii

Koncentratory tlenu zazwyczaj pobierają energię z każdego zwykłego gniazdka ściennego, tak jak każde inne urządzenie domowe. Jednak ilość energii zużywanej przez to urządzenie znacznie się różni. Chociaż zaleca się zakup koncentratora o najniższym zużyciu energii, Twoje zapotrzebowanie na tlen, zgodnie z zaleceniami lekarza, może potrzebować urządzenia, które zużywa  więcej energii. Poza tym istnieją modele, które mają również możliwość pracy na bateriach konsumenckich, co jest pomocne w przypadku zaniku zasilania.

 

Mobilność koncentratora tlenu


Innym ważnym aspektem, na który należy zwrócić uwagę, jest to jak mobilny będzie Twój koncentrator. Koncentratory tlenu mogą znacznie różnić się rozmiarem i przenośnością.

Istnieje kilka jednostek o dużej mocy, zaprojektowanych do ciężkiej pracy i zapewniających wyższe natężenia przepływu, ale zazwyczaj są one większe i cięższe. Modele te są często projektowane tak, aby zapewniały wyższe natężenia przepływu i były doskonałym rozwiązaniem do użytku domowego.

Są też inne, które są  bardziej przenośne, zwykle ważą od 2 do 4 kg. Te przenośne koncentratory tlenu mają niższe natężenia przepływu, ale za to są znacznie łatwiejsze w transporcie i użytkowaniu poza domem. Dzięki temu są idealnym narzędziem dla pacjentów, którzy nie wymagają wysokich przepływów tlenu, a potrzebują mieć urządzenie cały czas przy sobie.

 

Stężenie tlenu

Po sprężeniu i przefiltrowaniu w koncentratorze tlen dostarczany pacjentowi ma określony procent zawartości czystego tlenu. Ta wartość jest określana jako stężenie tlenu. Na  poziom stężenia tlenu ma wpływ konstrukcja systemu filtracji zawartego w danym koncentratorze, a także skuteczność systemu sit odazotowanych koncentratora.

Chociaż większość koncentratorów tlenu ma wartość stężenia od 87 do 99 procent, wartość ta może się różnić w zależności od koncentratorów tlenu. Zazwyczaj produkty o większej mocy, które są przeznaczone dla pacjentów wymagających wysokiego natężenia przepływu tlenu, są również w stanie zapewnić wyższe stężenia tlenu, podczas gdy lekkie, przenośne koncentratory tlenu dla pacjentów w ruchu, zwykle nie wymagają najwyższych stężeń tlenu.

 

Poziom hałasu

Domowe koncentratory tlenu działają poprzez wciąganie powietrza z otoczenia i filtrowanie tlenu, co czasami może powodować hałas. Jeśli jesteś wrażliwy na hałas, powinieneś rozważyć kupno koncentratora, który działa cicho. Koncentratory na tej liście mieszczą się w zakresie od 40 do 58 decybeli dźwięku. Dla porównania - 40 dB jest równoważne ze śpiewem ptaków lub

atmosferą standardowej biblioteki, natomiast 60 dB można porównać do bezpośredniej  rozmowy lub działającego klimatyzatora.

 

Gwarancja

Jak każde urządzenie, koncentrator tlenu będzie miał gwarancję. Jednak każdy producent ma inną politykę gwarancyjną. Ponieważ urządzenia te są zbudowane tak, aby służyły przez długi czas, dobrym pomysłem jest wcześniejsze upewnienie się jak długo trwa gwarancja i jakie są jej warunki.


 

Podsumowanie

Koncentratory tlenu mogą być urządzeniami ratującymi życie i są nieocenione ze względu na wygodę i skuteczne dostarczanie tlenu pacjentom, którzy nie mogą samodzielnie uzyskać wystarczającej ilości tlenu. Urządzenia te wykorzystują powietrze z  dowolnego pomieszczenia do filtrowania, przetwarzania i sprężania, a następnie dostarczają czysto natlenione powietrze tym, którzy go potrzebują.

Jednak przed zakupem oraz zastosowaniem profesjonalnego urządzenia  warto skonsultować się z lekarzem, który  będzie najodpowiedniejszą osobą, mogącą wskazać Ci  potrzeby zdrowotne i sposoby stosowania koncentratora tlenu.