Monitorowanie ciśnienia krwi w domu

Jeśli zdiagnozowano u Ciebie wysokie ciśnienie krwi, niezbędnym urządzeniem domowym stanie się ciśnieniomierz.

Wysokie ciśnienie krwi zostało nazwane „cichym zabójcą”. Nazwa może wydawać się przesadna, lecz niestety jest trafna: wysokie ciśnienie krwi nie daje żadnych objawów a może prowadzić do zagrażających życiu chorób, udarów i zawałów serca. Chociaż szacuje się, że wiele milionów ludzi ma nadciśnienie, nawet jedna trzecia z nich może o tym nie wiedzieć.

Jeśli zdiagnozowano u Ciebie wysokie ciśnienie krwi, zwane w medycynie nadciśnieniem, Twój lekarz może zalecić Ci używanie domowego monitora do sprawdzania ciśnienia krwi między wizytami. Wbrew pozorom urządzenia, które można kupić w drogerii lub w centrum handlowym, mogą być niezawodne, dokładne i niedrogie. Ale istnieje wiele rodzajów monitorów i ważne jest, aby kupić dobry.

Jakiego rodzaju powinien być ciśnieniomierz?

Specjaliści  zalecają, aby spośród różnych dostępnych typów wybierać przede wszystkim elektroniczny ciśnieniomierz z cyfrowym wyświetlaczem. Inne rodzaje – takie jak urządzenia aneroidowe lub rtęciowe – wymagają treningu ze stetoskopem, aby uzyskać dokładne odczyty.

Zautomatyzowany sprzęt elektroniczny jest bardzo prosty w obsłudze i bardzo niezawodny – mówi Michael Weber, MD, profesor medycyny w SUNY Health Science Center na Brooklynie- „Jest tak dokładny, że w wielu badaniach klinicznych używa się obecnie tych samych ciśnieniomierzy, które można kupić w drogerii”.

Spośród tych wielu urządzeń elektronicznych specjaliści zachęcają do zakupu urządzenia, które mierzy ciśnienie krwi z mankietem na ramieniu. Nie kupuj takiego, który zakłada się na nadgarstek (chyba, że wersja kompaktowa na wyjazdy) i zdecydowanie unikaj ciśnieniomierzy na palec, ponieważ są one szczególnie zawodne.

Dobre urządzenie kosztuje  150-400 zł, chociaż modele z dodatkowymi funkcjami są droższe. Niektóre ciśnieniomierze oferują samousztywniany i wyprofilowany mankiet, co pozwala uniknąć kłopotów przy zakładaniu. Inne urządzenia mają pamięć poprzednich odczytów, a niektóre nawet drukują zapis za każdym razem, gdy go używasz. Wiele urządzeń tej samej firmy często korzysta z tego samego mikroprocesora, więc prosty model jest zwykle tak samo dokładny, jak droższy model danej firmy.

A co z tymi wolnostojącymi ciśnieniomierzami , które supermarkety i apteki zainstalowały w holach i poczekalniach? Specjaliści twierdzą, że nie można na nich polegać. Dostają wiele obciążeń i trudno powiedzieć, czy są konserwowane i kalibrowane.

Ponadto rozmiar mankietu może nie pasować prawidłowo lub może być niewygodny, a osoby z zapaleniem stawów mogą mieć trudności z włożeniem ręki do urządzenia.

Idąc do lekarza

Jedną z korzyści płynących z samokontroli jest to, że pozwala zobaczyć czy Twoje wysokie ciśnienie krwi jest naprawdę wysokie, czy to tylko „nadciśnienie białego fartucha”. Dla wielu osób sam widok stetoskopu lub zapach poczekalni w gabinecie lekarskim może spowodować gwałtowny wzrost ciśnienia krwi, nawet jeśli przez większość czasu jest  normalne. O ile nie wykonujesz odczytów poza środowiskiem medycznym, nie ma sposobu, aby stwierdzić, czy naprawdę masz wysokie ciśnienie krwi, czy nie.

 

Jak zmierzyć ciśnienie krwi w domu?

Ciśnienie krwi to siła przepływu krwi przez tętnice. Zwykle przedstawia się go jako dwie liczby, na przykład 120/80 mm Hg. Najwyższa liczba to ciśnienie skurczowe, czyli ciśnienie rejestrowane, gdy krew jest przepychana przez tętnice przez serce. Najniższa liczba to ciśnienie rozkurczowe, które jest odczytem między uderzeniami serca.

W przypadku diagnozy nadciśnienia, ciśnienie krwi prawdopodobnie wynosi powyżej130/80 mm Hg.  Osoby z izolowanym nadciśnieniem skurczowym, które występuje częściej u osób starszych, mają normalną dolną liczbę, ale górną liczbę co najmniej 140.

 

Pomiar ciśnienia krwi za pomocą automatycznego monitora jest łatwy, ale uzyskanie dokładnego odczytu wymaga dobrego przygotowania. Tak więc:

  • Unikaj tytoniu , kofeiny i jedzenia przez około 30 do 60 minut przed wykonaniem odczytu.
  • Siedź spokojnie przez co najmniej pięć minut przed rozpoczęciem odczytu. Jeśli jesteś podekscytowany, zły lub zdenerwowany, twój pomiar może nie być typowy.
  • Usiądź na krześle z podpartymi plecami i stopami płasko na podłodze.
  • Połóż rękę na stole tak, aby znajdowała się na wysokości serca.
  • Podczas mierzenia ciśnienia siedź spokojnie.
  • Po zakończeniu pomiaru odczekaj kilka minut i  ponownie zmierz ciśnienie. Następnie uśrednij obydwa odczyty.

Zapisuj swoje ciśnienie krwi, notując także porę dnia i inne czynniki, które mogły mieć wpływ na odczyt. Jeśli twój monitor automatycznie rejestruje dane, możesz na tym polegać, ale pamiętaj, że nie będzie dobrze, jeśli więcej niż jedna osoba w Twoim domu korzysta z tego samego urządzenia.

Skontaktuj się z lekarzem, jak często należy mierzyć ciśnienie krwi. Jeśli Twoje ciśnienie krwi jest pod kontrolą to jeden lub dwa razy w miesiącu może być w porządku. Jeśli próbujesz nowych leków, masz niezwykle wysokie ciśnienie krwi lub masz inne choroby, szczególnie takie jak cukrzyca, lekarz może zalecić  częstsze korzystanie z ciśnieniomierza. Wszystko dla Twojego zdrowia!