Skoliometr bunnella do czego służy?


Co to jest skolioza?
Skolioza wywodzi się od greckiego słowa Skoli-osis oznaczającego krzywą . Skolioza jest opisywana w literaturze medycznej jako nieprawidłowe skrzywienie kręgosłupa przekraczające 10°. Kąt krzywizny jest znany jako kąt Cobba, który można dokładnie zmierzyć tylko za pomocą stojących, obciążonych zdjęć rentgenowskich całego kręgosłupa. Skolioza to nie tylko boczne krzywizny i przesunięcia kręgosłupa, to w rzeczywistości trójwymiarowa deformacja kręgosłupa.


Ocena i diagnoza przy pomocy skoliometru.
Im wcześniej zostanie postawiona diagnoza skoliozy, tym lepsze wyniki leczenia i postępowania. Złotym standardem metody oceny, diagnozowania i postępowania w przypadku skoliozy jest analiza rentgenowska. Jednak narzędzia przesiewowe obejmują prosty test zginania do przodu zwany testem Adama, ze skoliometrem. Skoliometr jest prostym urzadzeniem, które w szybki sposób pozwala na wykonanie badań przesiewowych.
Dlaczego skolioza powoduje garb żebrowy?

Skolioza klatki piersiowej (skrzywienie kręgosłupa w górnej części pleców) może spowodować skręcenie klatki piersiowej pacjenta do nietypowej pozycji. Może to doprowadzić do nieprawidłowego ustawienia klatki piersiowej, miednicy i bioder, co z kolei spowoduje powstanie rozpoznawalnego garbu żebrowego skoliozy.

Niezależnie od tego, czy Twoja skolioza wygina się w lewo, czy w prawo, zgięcie powoduje napięcie mięśni po jednej stronie i rozluźnienie, wydłużenie mięśni po drugiej. Powoduje to, że żebra po stronie wklęsłej ściskają się bliżej, a żebra po przeciwnej stronie dalej się rozdzielają. Garb żebrowy jest zwykle widoczny w miejscu rozdzielenia żeber.