Stetoskop lekarski jak czyścić w odpowiedni sposób?Twój stetoskop jest prawdopodobnie najczęściej używanym narzędziem, ale czy dbasz o stetoskop w odpowiedni sposób? Pisarz często uważa swoje ulubione pióra za coś oczywistego, dopóki nie może ich już znaleźć. Tak samo pielęgniarka, lekarz lub inny pracownik służby zdrowia może przyjąć za najważniejszy sprzęt stetoskop. Jeśli chcesz aby słóżył Ci przez długi czas wykonuj podstawową, codzienną konserwację stetoskopu.

Codzienna konserwacja to nie tylko wydłużenie żywotności stetoskopu. Wiele badań naukowych wykazało, że stetoskopy są jednym z głównych sposobów, w jaki zarazki, infekcje i inne zanieczyszczenia pojawiają się w szpitalach lub klinikach.

Dezynfekcja elementów, które mają bezpośredni kontakt z pacjentami, jest bardzo ważna, ale niewielu profesjonalistów poświęca czas na całkowitą dezynfekcję między pacjentami. To po prostu niepraktyczne.Codziennie dezynfekuj cały stetoskop
Każdy element stetoskopu można bezpiecznie wyczyścić alkoholem izopropylowym. Większość lekarzy dezynfekuje głowicę między każdym pacjentem, ale reszta stetoskopu jest zwykle ignorowana przez cały pracowity dzień. Pod koniec zmiany powinieneś zrobić naprawdę dobrą dezynfekcje i oczyszczenie całego stetoskopu.

Używanie chusteczek nasączonych 70% alkoholem izopropylowym to świetny sposób na wytarcie wszystkich części bez konieczności ich zanurzania. (Nigdy nie należy zanurzać stetoskopu w Środkach do dezynfekcji.) Nie próbuj zamiast tego używać środka do dezynfekcji rąk. Mogłoby się wydawać, że zadziałałoby to w mgnieniu oka, ale dodane zapachy i olejki mogą wyrządzić dużo szkód w stetoskopie.

A w razie wątpliwości warto zainwestować w etui do stetoskopu które promieniowaniem uv-c dezynfekuje stetoskop. Etui przeciwdrobnoustrojowe jest doskonałym rozwiązaniem, które pozwala zaoszczędzić czas potrzebny na dezynfekcję stetoskopu.

Czyszczenie membrany i oliwek drobnouszczelniających.

Chociaż większość ludzi nie ma możliwości codziennego całkowitego demontażu i czyszczenia stetoskopu, nadal należy to robić dość regularnie. Membranę można zdjąć odciągając ją od części głowicy. Końcówki douszne można mocno ściągnąć z liry i w ten sam sposób wsunąć z powrotem. Powinieneś również skorzystać z tej okazji, aby wyczyścić dren stetoskopu. Możesz użyć tego samego 70% roztworu alkoholu izopropylowego lub chusteczek, albo możesz użyć łagodnej wody z mydłem, jeśli jest to uzasadnione.Ważne: całkowicie osusz stetoskop przed złożeniem lub przechowywaniem.
Upewnij się, że wszystkie elementy są całkowicie suche przed ponownym złożeniem. Uwięziona wilgoć może zmniejszyć dokładność, a także stanowić okazję do rozwoju bakterii. Pamiętaj, że wyschnięcie wody potrwa znacznie dłużej niż chusteczki nasączone alkoholem. Im wyższy procent alkoholu, tym szybciej stetoskop wyschnie.

Przechowywuj stetoskop w etui chroniącym przed słońcem, wilgocią itp.
Przechowywanie stetoskopu w wysokiej jakości etui ma bardzo duży sens i uzasadnienie. Właściwe etui izotermiczne jest bardzo ważne. Korzystanie z pudełka, w którym został dostarczony stetoskop, może być najłatwiejszą opcją, ale jeśli chcesz mieć możliwość noszenia go w podróży, poszukaj etui podróżnego, które możesz wrzucić do torby roboczej.


Dodatkowe pytanie, które często się pojawia kiedy zmienić stetoskop?
Jeśli masz już problemy z jakością stetoskopu, być może czekałeś zbyt długo na jego czyszczenie i konserwację. Jeśli zamierzasz go rozerwać i jest tam zaschnięty kurz lub brud, prawdopodobnie musisz kupić nowy. Jeśli dren jest sztywny lub chusteczki nasączone alkoholem są ciemne, być może nadszedł czas, aby całkowicie kupić nowy stetoskop. Aktualnie na rynku nie opłacalne jest wymienianie drenu stetoskopów. W przypadku zniszczenia drenu producent zaleca wymianę stetoskopu na nowy.